naKole

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK DROGI

  1. WYCIECZKI
  2. LATA
  3. LISTA TRAS
  4. MIEJSCA
  5. CYKLE Z BICYKLEM
  6. FILM
  7. KONTAKT
  8. BIBLIOGRAFIA
  9. DSR

DROGI PRZEBYTE NA ŻUŁAWACH


25 LUTEGO 2017

ŻUŁAWY

WELCOME TO KORYŁKA

[W cieniu obwodnicy III]

Poczułem nieodpartą chęć odwiedzenia Żuław. Wyszedłem do pracy 4 godziny wcześniej i w związku z tym, że to trochę mało czasu, by poważnie zapuścić się na Żuławy musnąłem zaledwie deltę Wisły. Po raz kolejny odwiedziłem Krępiec, do którego to miejsca mam duży sentyment.

KATEGORIE:

03 KWIETNIA 2016

ŻUŁAWY

FAN FACTORY

Piękna, słoneczna niedziela, rodzinne rowerowanie w dobrym towarzystwie i okruchy historii dawnej i dawniejszej, czyli to co tygrysek lubi najbardziej. Wybieramy się do Faktorii w, leżącym na pograniczu Żuław i Kaszub, Pruszczu Gdańskim. Jak zdradza tytuł, będzie trochę radości na placu zabaw i trochę zwiedzania w Faktorii.

KATEGORIE:

21 CZERWCA 2015

ŻUŁAWY

WIATA PRZYJACIELEM TURYSTY

To był nie tylko najdłuższy dzień w roku, ale również drugi dzień weekendu otwartych dni zabytków żuławskich. Postanowiłem potraktować te fakty jako pretekst do przejechania się po Wielkich Żuławach Malborskich. Wprawdzie z repertuaru dni otwartych wybrałem jeden tylko obiekt, ale za to dwa inne sam sobie otworzyłem. Poza tym odwiedziłem kilka bardzo ciekawych miejsc, których odwiedzenie już od dawna miałem w planach.

KATEGORIE:

07 MAJA 2015

ŻUŁAWY

ŻUŁAWSKI BEZPLAN

Jak sama nazwa wskazuje, nie było konkretnego planu dla tej wycieczki. Celem było przejechanie się po Żuławach, z racji bliskoœci terytorialnej, Gdańskich. Dawno mnie tam nie było, a powroty zawsze miłe.

KATEGORIE:

21 CZERWCA 2014

ŻUŁAWY

ŻUŁAW DRZWI OTWARTE

Postanowiliśmy z Agnieszką i Marysią odwiedzić kilka miejsc w Delcie Wisły. Pretekstem były Dni Otwarte Żuławskich Zabytków. Marysia niewiele miała do powiedzenia w kwestii decyzji o wyjeździe. Jej zdanie zaczynało się jednak liczyć w skrajnych sytuacjach pustego brzuszka i pełnej pieluchy. Wybór miejsc do odwiedzenia był na tyle duży, że stwierdziłem, jak ta żaba, stojąca między zwierzętami mądrymi, a pięknymi: Przecież się nie rozerwę.

KATEGORIE:

11 CZERWCA 2014

ŻUŁAWY

GDZIE ANIOŁ SPOTYKA KRASNALA

Po dłuższej nieobecności postanowiłem znów zapuścić się na Żuławy. Wybór padł na okolice między Elblągiem, a Nowym Dworem Gdańskim. Wprawdzie byłem w tym rejonie już trzykrotnie, ale nadal wydaje mi się on nieodkryty. Tym razem chciałem zobaczyć kilka obiektów mi nieznanych oraz kilka, które już widziałem, jednak z innej strony, w innym świetle i z innym stanem umysłu. Ale zacznijmy od początku...

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

08 PAŹDZIERNIKA 2013

ŻUŁAWY

ŁOŻE Z BALDACHIMEM

Wędrując wzrokiem po satelitarnej mapie Żuław Gdańskich natknąłem się na nieznany mi obiekt na polu między Pszczółkami, a Miłobądzem Małym. Szybki wywiad z wujkiem i ciocią przekonał mnie, że jest to coś wartego odwiedzenia, co w połączeniu z zapotrzebowaniem na krótką wycieczkę, zaowocowało podjęciem decyzji o ruszeniu na rekonesans.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

22 KWIETNIA 2013

POWIŚLE  ♦  ŻUŁAWY

TU, GDZIE TERAZ JEST ŚCIERNISKO...

...dawniej było torowisko,
a tam, gdzie to kretowisko
wcześniej dworzec stał.


Wędrówka miała na celu sprawdzenie, czy uda się w terenie odszukać jakiekolwiek ślady dawno zlikwidowanej linii kolejowej Elbląg - Myślice.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI

13 KWIETNIA 2013

POWIŚLE  ♦  ŻUŁAWY

TAJEMNICZY NOGAT

„Zanogacie” to rejon, którego dotąd nie odwiedziłem i może przez to wydaje mi się bardzo tajemniczy, wręcz magiczny. A może faktycznie taki jest. Znam go z kilku starych map pochodzących z różnych okresów. Z map, na których Nogat jest zasilany wodą wiślaną przez wykonany w 1854 roku kanał Wisła-Nogat, z map, na których zaznaczona jest granica Wolnego Miasta Gdańska, w Parparach funkcjonuje przeprawa promowa i punkt celny...

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI  ♦  WMG

12 LUTEGO 2013

ŻUŁAWY

TU SPOCZYWA W BOGU

Plan był zupełnie inny i zakładał eksplorację wschodniego brzegu Nogatu. W nocy spadł jednak śnieg i postanowiłem nie zapuszczać się w drogi gruntowe, ścieżki i bezdroża „zanogacia”, lecz wybrać mniej lub bardziej znane mi asfalty Wielkich Żuław Malborskich. Przygotowany naprędce plan „B” przewidywał odwiedzenie nieznanych mi wsi południowych Żuław: Lichnów, Lichnówek i Dąbrowy, w których to...

KATEGORIE:

11 LIPCA 2012

POWIŚLE  ♦  ŻUŁAWY

GNIEW ŚWIĘTEGO WOJCIECHA

Postanowiłem wyruszyć poza Żuławy. Wprawdzie tuż za ich granicę, ale jednak to już Powiśle [dawniej Pomezania]. Głównymi celami wycieczki było odwiedzenie i jak się okazało zwiedzenie pięknego dworu Sierakowskich w Waplewie Wielkim, obejrzenie ruin powiślańskich holendrów w Ankamatach i Budziszu oraz oddanie hołdu Świętemu Wojciechowi w miejscu jego męczeńskiej śmierci.

KATEGORIE:

GRODZISKO  ♦  KOLEJOWE PAMIĄTKI

14 MARCA 2012

ŻUŁAWY

O JEDEN MOST ZA DALEKO

[W cieniu obwodnicy II]

Tym razem bardzo krótka przejażdżka z Lipiec do Krępca i z powrotem. Celem tej wycieczki jest obejrzenie zmian jakie zaszły w Krępcu. Zmian spowodowanych budową Południowej Obwodnicy Gdańska. Relacja jest nawiązaniem do mojej letniej wycieczki z 2010 roku.
A rzecz traktuje o tym, jak mieszkańcy Krępca trafili pod most.

KATEGORIE:

07 LIPCA 2011

ŻUŁAWY

GONIĄC KORMORANY

Namówiłem znajomego, którego bardziej podniecają zabytki Krainy na Wodzie, aniżeli jej krajobraz, na wycieczkę właśnie krajobrazową. Postanowiliśmy objechać znane skądinąd Piotrowi-wędkarzowi Żuławy Szkarpawskie. Jest to najbardziej na północ wysunięty fragment Wielkiej Żuławy ograniczony na południu Szkarpawą, na wschodzie Zalewem Wiślanym, na północy Mierzeją Wiślaną, a na zachodzie od 1895 roku Przekopem Wisły.

KATEGORIE:

05 LIPCA 2011

ŻUŁAWY

POD CIENIEM PONOWNIE

[W PRZYGOTOWANIU]

Blisko dwa lata minęły od wędrówki Szlakiem Domów Podcieniowych, którą mimo próby umówienia się z 6 osobami odbyłem sam. Samotne wędrowanie ma swoje zalety jak i wady. Dziś akurat chciałem towarzystwa. Namówiłem więc kolegę na odwiedzenie żuławskich domów podcieniowych. Nie odwiedziliśmy wprawdzie wszystkich, jakie zachowały się na Żuławach, ale pokazałem koledze kilka znakomitych przedstawicieli.

KATEGORIE:

11 CZERWCA 2011

ŻUŁAWY

TERRA NOVA

[W PRZYGOTOWANIU]

Zapragnąłem odwiedzić najmłodszy fragment najmłodszego regionu w naszym kraju. Udało mi się namówić dwóch kolegów na tę wędrówkę. Samotrzeć przemierzyłem Nową Ziemię wyłonioną z wody niespełna 300 lat temu, będącą w całości zabytkiem oraz świadectwem kunsztu i ogromnej pracy dawnych budowniczych. Złowieszcze wizje synoptyków z Instytutu Magii Guseł i Wróżb na szczęście nie sprawdziły się...

KATEGORIE:

11 MAJA 2011

ŻUŁAWY

SUPLEMENT DO ŚWIĘTEJ

Cele wędrówki, zaplanowanej jako uzupełnienie spływu Świętą, były trzy: zobaczenie Nowego Stawu z lądu, eksploracja [poważne słowo] okolic zamku w Laskach oraz dodatkowo [w oderwaniu od Świętej] obejrzenie cmentarza w Pordenowie po renowacji. Tytuł taki sobie - taka też relacja. Nie to, żeby było nudno, ale, że trasa częściowo pokrywa się ze spływem sprzed miesiąca, traktuję ją jako suplement właśnie.

KATEGORIE:

19 KWIETNIA 2011

ŻUŁAWY

HORYZONT ZDARZEŃ

W dniu swych urodzin wybrałem się na kilkugodzinną wędrówkę po Żuławach Gdańskich. Plan tej krótkiej przejażdżki przewidywał odwiedzenie Wiśliny, Wocław i może Miłocina. I tak też się to odbyło, tyle, że później zobaczyłem na horyzoncie Cedry Wielkie, następnie Trutnowy, później Osice i tak dalej, i tak dalej. Ostatecznie krótka przejażdżka stała się konkretną wędrówką.

KATEGORIE:

02 KWIETNIA 2011

ŻUŁAWY

ŚWIĘTA RZEKA

Spływ Świętą, czyli górnym biegiem Tugi chodził mi po głowie już od 2 lat, ale zawsze coś... I nareszcie dziś, w szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II popłyniemy Świętą Rzeką. Mimo, że mógłbym tę wędrówkę, odbywającą się miesiąc przed beatyfikacją, dedykować Papieżowi Polakowi, nie ulegnę tej ogólnej tendencji i wędrówkę dedykuję ludziom, którzy od pokoleń, nad Świętą się rodzili, którzy z tą rzeką współżyli i z nią walczyli oraz tu umarli...

KATEGORIE:

23 MARCA 2011

ŻUŁAWY

TRZY RZEKI

Wędrówka rowerowa po południowych krańcach Żuław, po ziemi zamkniętej dwoma rzekami: Wisłą od zachodu i Nogatem od wschodu oraz przeciętej na wskroś trzecią - Świętą rzeką.

Wędrówka w poszukiwaniu źródeł Świętej, napisów na cegłach i kości przodków.

KATEGORIE:

01 LIPCA 2010

ŻUŁAWY

W CIENIU OBWODNICY

Krótka wycieczka z Gdańska do Przejazdowa i stamtąd przez Dzięwięć Włók do Krępca i dalej przez Święty Wojciech i Lipce do Gdańska.

KATEGORIE:

27 MAJA 2010

ŻUŁAWY

JEJ WYSOKOŚĆ WISŁA

[W PRZYGOTOWANIU]

Królowa polskich rzek podczas majowego wezbrania wód.

KATEGORIE:

28 LISTOPADA 2009

ŻUŁAWY

RODZINNY OBJAZD ŻUŁAW II

[W PRZYGOTOWANIU]

Zamierzałem zakończyć sezon rowerowy krótką wycieczką za Wisłę, ale w przeddzień wyjazdu plany uległy zmianie. Znowu nie mogłem znaleźć towarzystwa na tą wędrówkę, za to cała moja rodzinka wyraziła chęć uczestniczenia w wypadzie. Postanowiłem więc zamienić dwa koła na cztery i tak wyruszyliśmy Złotą Pluskwą na kolejną rodzinną przygodę z Żuławami.

KATEGORIE:

20 SIERPNIA 2009

ŻUŁAWY

Z BIEGIEM WISŁY

[W PRZYGOTOWANIU]

Planowo miała to być 100-kilometrowa wędrówka Szlakiem Nadwiślańskim ze Sztumu do Mikoszewa wraz z powrotem do Gdańska po przedostaniu się na lewy brzeg Wisły promem. Jednak już na pierwszych metrach wprowadziłem „ulepszenia”, które wpłynęły na kształt i charakter całej wędrówki. Dzięki tym zmianom zobaczyłem bardzo ciekawe miejsca w gminie Sztum i Ryjewo kosztem skrócenia wędrówki o znane mi i bliższe terytorialnie...

KATEGORIE:

25 LIPCA 2009

ŻUŁAWY

SZLAKIEM DOMÓW PODCIENIOWYCH

[W PRZYGOTOWANIU]

Chyba najbardziej charakterystycznym obiektem achitektonicznym Żuław [po śmierci wiatraków] jest dom podcieniowy. Postanowiłem objechać wszystkie znane mi domy podcieniowe Żuław Gdańskich. Takie Tour de Podcień...

KATEGORIE:

03 LIPCA 2009

ŻUŁAWY

RODZINNY OBJAZD ŻUŁAW

[W PRZYGOTOWANIU]

Nadeszły wakacje. Pogoda wreszcie, jak na lato przystało. Po przesiedzeniu całego czwartku u znajomych w Wiślince, postanowiłem w piątek [dla odmiany ;-)] pojechać na Żuławy, ponieważ siedzenie przez cały dzień w jednym miejscu, powoduje, że po krótkim czasie zaczyna mnie nosić. Dlatego szybciutko na piątek zaplanowałem Objazd Żuław.

KATEGORIE:

26 KWIETNIA 2009

ŻUŁAWY

ŚLADAMI MENNONITÓW

[W PRZYGOTOWANIU]

Wycieczka rowerowa z Elbląga [PKP] wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Drużno szlakiem św. Wojciecha. Następnie przez co ciekawsze miejsca południowych Żuław Elbląskich do Gronowa Elbląskiego [PKP] i dodatkowo [decyzja w ostatniej chwili] do Fiszewa [PKP].

KATEGORIE:

23 MAJA 2008

KOCIEWIE  ♦  ŻUŁAWY

DO ŹRÓDEŁ MOTŁAWY

Wycieczka rowerowa od ujścia Motławy w Gdańsku przez Żuławy Gdańskie do jeziora Rokickiego na Kociewiu, gdzie Motława zaczyna swój bieg.

KATEGORIE:

ZAMEK


KATEGORIA: REGION

BORY TUCHOLSKIE  /  DOLINA DOLNEJ WISŁY  /  GDAŃSK  /  KASZUBY  /  KOCIEWIE  /  KOSMOS  /  MAZURY  /  POWIŚLE  /  SUWALSZCZYZNA  /  WARMIA  /  WYSOCZYZNA ELBLĄSKA  /  ZIEMIA CHEŁMIŃSKA  /  ZIEMIA LUBAWSKA  /  ŻUŁAWY

2009 -

PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI