naKole

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK DROGI

  1. WYCIECZKI
  2. LATA
  3. LISTA TRAS
  4. MIEJSCA
  5. CYKLE Z BICYKLEM
  6. FILM
  7. KONTAKT
  8. BIBLIOGRAFIA
  9. DSR

WPISY W KATEGORII: WOJNA

Niżej zamieszczone relacje traktują w całości, lub tylko dotykają miejsc i obiektów związanych z wojnami takich jak: schrony, bunkry, szańce, bastiony. Celowo pomijam tu napotykane podczas każdej niemal wycieczki pomniki, cmentarze wojenne i inne miejsca pamięci.


11-13 MAJA 2018

KASZUBY

NA KOSĘ

Trafił się wolny weekend i to dłuższy niż inne. Chwila zastanowienia, gdzie by tu na rower z przyczepką. Wybór pada na Kosę, czyli mierzeję helską. Plan na dziś jest taki: samochodem do Władysławowa i stamtąd rowerami do Helu. Wyjazd z Gdańska opóźnia nam się o kilka godzin i we Władysławowie jesteśmy dopiero około 14:00.TRASA:

Władysławowo - Chałupy - Kuźnica - Jastarnia - Jurata - Hel

10 MAJA 2018

KASZUBY

KASZËBSCZI PIÔSK

Postanowiłem wybrać się w rejon Rozłazino - Paraszyno - Nawcz i zobaczyć na własne oczy troszkę widoków znanych mimo bliskości, tylko ze zdjęć. Moje zapędy eksploracyjne już od początku wycieczki oraz skutecznie spowalniający mnie piach sprawiły, że zobaczyłem tylko część tego, co zamierzałem.

TRASA:

Bożepole Wielkie - Godętowo - Paraszyno - Kartuzy

25 SIERPNIA 2016

GDAŃSK

NIGDY WIĘCEJ...

Rodzinny wyjazd na historyczny półwysep, gdzie, jak mówiły moje podręczniki, wszystko się zaczęło. Dziś mógłbym z tym dyskutować. Tak, czy inaczej będzie to taka mała plenerowa lekcja historii. Plan jest taki, by w tamtą stronę pojechać rowerami, a wrócić tramwajem wodnym, którym jeszcze nie mieliśmy okazji płynąć.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

06 LIPCA 2016

BORY TUCHOLSKIE  ♦  KASZUBY

ZIELONY PAŁAC

Drugi dzień rodzinnego pobytu w Borach i kolejny plan na samotny poranny wypad. Pogoda już nie ta, co wczoraj, jednak pogoda ducha i chęć do pokręcenia, jest zawsze. Dziś to, co tygryski lubią najbardziej, czyli wycieczka ku historii. Historii II Wojny Światowej tym razem.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

15 CZERWCA 2016

GDAŃSK

NA SZANIEC

Prawdziwym pretekstem pokręcenia była chęć odprowadzenia Agnieszki do pracy. Przy okazji postanowiliśmy podjechać na dawno nieodwiedzany Szaniec Jezuicki górujący nad Starymi Szkotami.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

07 CZERWCA 2016

GDAŃSK

WPÓŁ DO KOMINA

Któregoś dnia, podczas oczekiwania na zielone, na przejściu przez ul.Havla, Janek zapytał mnie, co to za komin widać tam w oddali? Zamiast odpowiedzieć mu wprost, zaproponowałem przejażdżkę, podczas której sam sobie odpowie na to pytanie. Postanowiłem poznać przy okazji przebieg jednego z gdańskich potoków - potoku Maćkowskiego oraz odkryć pewną historię, która nad owym potokiem miała miejsce.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE POTOKI  ♦  WOJENNE PAMIĄTKI

29 MAJA 2016

BORY TUCHOLSKIE  ♦  KOCIEWIE

SZUKAJĄC OLBRZYMÓW

Zawsze, będąc w Borach, wstaję o świcie i wybieram się pieszo, lub, ostatnio chętniej, rowerem na rekonesans okolicy. Ostatni dzień pobytu był jednoczeœnie pierwszym, który rozpoczął się bez ulewnego deszczu. Udało mi się więc tylko raz wybrać na przejażdżkę o poranku. Za cel obrałem miejsce, które nazywa się na mapach Bukową Górą, a znajduje się blisko małej wioski o wdzięcznej nazwie Będźmierowice.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI  ♦  WOJENNE PAMIĄTKI

01 PAŹDZIERNIKA 2015

POWIŚLE

NA WERSALSKIM POGRANICZU

Granica, której dziś kilka razy dotknę została wytyczona podczas kończącej Wielką Wojnę paryskiej konferencji pokojowej, która rozpoczęła się 18 stycznia 1919 roku. W konferencji brało udział 27 zwycięskich państw łącznie z reprezentacją Polski w osobach Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego, a zawarty podczas jej trwania Traktat Wersalski podpisano 28 czerwca 1919 roku.

KATEGORIE:

WMG  ♦  WOJENNE PAMIĄTKI  ♦  ZAMEK

11 SIERPNIA 2015

MAZURY

PEŁNY ŻYCIA MARTWY KANAŁ

Dziś od rana piękna pogoda. Szaruga wczorajszego poranka jest już historią. Po horyzont błękit upstrzony pojedynczymi obłoczkami. Ruszamy na ostatnią wycieczkę podczas naszego pobytu na Mazurach. Rowery już od wczoraj zapakowane na samochód. Wsiadamy i jedziemy do Srokowa. Zamierzamy obejrzeć niedokończone śluzy na Kanale Mazurskim oraz Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach.

KATEGORIE:

HYDROTECHNIKA  ♦  WOJENNE PAMIĄTKI

09 SIERPNIA 2015

MAZURY

DO HEINRICHA

Kolejny dzień na Mazurach wita nas chmurami i deszczem. Koło południa deszcz ustaje, przez chmury powoli przebija słońce. Jest znacznie chłodniej. Niezwłocznie dosiadamy rumaków. Cel: Pozezdrze - kwatera polowa Heinricha Himmlera.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

06 SIERPNIA 2015

SUWALSZCZYZNA

WIEŚ, KTÓREJ NIE MA

Wczoraj odpuściliśmy rowery ze względu na upał. Dziś znowu będzie grzało, więc, żeby uniknąć upału, ale pokręcić pedałami postanawiam ponownie wstać o świcie i wyruszyć sam. Cel wycieczki: Golubie - Wieś, Której Nie Ma, czyli dziś będzie to, co tygryski lubią najbardziej - turystyka krajoznawczo-eksploracyjna. No, powiedzmy w takiej usportowionej wersji :-)

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI  ♦  WOJENNE PAMIĄTKI

04 SIERPNIA 2015

MAZURY  ♦  SUWALSZCZYZNA

(o)BŁĘDNI WĘDROWCY

Wybieram się w miejsce, które mam na liście miejsc do zobaczenia od... 20 lat. Wczoraj próbowaliśmy, ale skończyło się awarią przerzutki planetarnej w rowerze Agnieszki. To usterka, którą w swojej piwnicy być może bym usunał, ale w terenie na pewno nie. Dziś po naprawie podejmujemy drugą próbę dotarcia do słynnych wiaduktów w Stańczykach na wschodzie Mazur. Mazury jednak bronią swych tajemnic.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI  ♦  WOJENNE PAMIĄTKI

11 CZERWCA 2014

ŻUŁAWY

GDZIE ANIOŁ SPOTYKA KRASNALA

Po dłuższej nieobecności postanowiłem znów zapuścić się na Żuławy. Wybór padł na okolice między Elblągiem, a Nowym Dworem Gdańskim. Wprawdzie byłem w tym rejonie już trzykrotnie, ale nadal wydaje mi się on nieodkryty. Tym razem chciałem zobaczyć kilka obiektów mi nieznanych oraz kilka, które już widziałem, jednak z innej strony, w innym świetle i z innym stanem umysłu. Ale zacznijmy od początku...

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

08 PAŹDZIERNIKA 2013

ŻUŁAWY

ŁOŻE Z BALDACHIMEM

Wędrując wzrokiem po satelitarnej mapie Żuław Gdańskich natknąłem się na nieznany mi obiekt na polu między Pszczółkami, a Miłobądzem Małym. Szybki wywiad z wujkiem i ciocią przekonał mnie, że jest to coś wartego odwiedzenia, co w połączeniu z zapotrzebowaniem na krótką wycieczkę, zaowocowało podjęciem decyzji o ruszeniu na rekonesans.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI


KATEGORIA: REGION

BORY TUCHOLSKIE  /  DOLINA DOLNEJ WISŁY  /  GDAŃSK  /  KASZUBY  /  KOCIEWIE  /  KOSMOS  /  MAZURY  /  POWIŚLE  /  SUWALSZCZYZNA  /  WARMIA  /  WYSOCZYZNA ELBLĄSKA  /  ZIEMIA CHEŁMIŃSKA  /  ZIEMIA LUBAWSKA  /  ŻUŁAWY

2009 -

PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI