naKole

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK DROGI

  1. WYCIECZKI
  2. LATA
  3. LISTA TRAS
  4. MIEJSCA
  5. CYKLE Z BICYKLEM
  6. FILM
  7. KONTAKT
  8. BIBLIOGRAFIA
  9. DSR

DROGI PRZEBYTE W GDAŃSKU


03 CZERWCA 2020

GDAŃSK

BRAMA DO PRZESZŁO¦CI

I znowu ukryty przez lata Gdańsk puszcza do nas oko spod wielu warstw ziemi. A ja, jak wiecie lubię zagl±dać do wykopów. Prawie zawsze znajduję tam co¶ ciekawego. Dzi¶ zapraszam w miejsce nieodległe, w każdym razie w przestrzeni. Miejsce, które nie bez powodu nazwałem bram± do przeszło¶ci.

TRASA:

Gdańsk

01 MAJA 2017

GDAŃSK

DO RY¦KA RYBAKA

Wycieczka do Nowego Portu, by obejrzeć najstarszy budynek dzielnicy oraz pozostało¶ci po wielkim browarze, a także do Letnicy w celu przejechania się wzdłuż ostatniego dopływu Wisły i nie zobaczenia pewnego jeziora.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE POTOKI  ♦  WCZORAJ / DZI¦

22 KWIETNIA 2017

GDAŃSK

Z PIEKŁA DO RAJU

Wycieczka z nurtem pełnego zagadek i niespodzianek Potoku Siedleckiego. Jego przebieg, podobnie jak wielu innych cieków wodnych, których zlewnia została wchłonięta w czę¶ci lub cało¶ci przez miasto, jest silnie zmodyfikowany. Jednak jego historia wydaje się bardziej skomplikowana niż ma to miejsce w przypadku innych gdańskich strumieni.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE POTOKI  ♦  WCZORAJ / DZI¦

01 MARCA 2017

GDAŃSK

MIASTO POD ZIEMIˇ

Zadzwonił do mnie wczoraj kolega z pracy. Tak podnieconego jeszcze go nie słyszałem. Poinformował mnie, że nieopodal naszego zakładu pracy, na dawnym parkingu, robotnicy odkopali bardzo ciekawe fundamenty. Dodał, że warto się pospieszyć, bo podobno maj± niedługo je burzyć. Cóż, takich propozycji nie trzeba mi dwa razy powtarzać.

TRASA:

Gdańsk

25 SIERPNIA 2016

GDAŃSK

NIGDY WIĘCEJ...

Rodzinny wyjazd na historyczny półwysep, gdzie, jak mówiły moje podręczniki, wszystko się zaczęło. Dzi¶ mógłbym z tym dyskutować. Tak, czy inaczej będzie to taka mała plenerowa lekcja historii. Plan jest taki, by w tamt± stronę pojechać rowerami, a wrócić tramwajem wodnym, którym jeszcze nie mieli¶my okazji płyn±ć.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIˇTKI

15 SIERPNIA 2016

GDAŃSK

ŻYWIOŁ VERSUS PEKAEMKA

Krótka wycieczka po okolicy, maj±ca na celu oględziny zniszczeń wyrz±dzonych przez ostatnie gwałtowne opady deszczu na najbliższym mi terytorialnie odcinku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Musiałem po prostu trochę pokręcić. „Czasami człowiek musi, inaczej się udusi.”

KATEGORIE:

PKM

15 CZERWCA 2016

GDAŃSK

NA SZANIEC

Prawdziwym pretekstem pokręcenia była chęć odprowadzenia Agnieszki do pracy. Przy okazji postanowili¶my podjechać na dawno nieodwiedzany Szaniec Jezuicki góruj±cy nad Starymi Szkotami.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIˇTKI

07 CZERWCA 2016

GDAŃSK

WPÓŁ DO KOMINA

Którego¶ dnia, podczas oczekiwania na zielone, na przej¶ciu przez ul.Havla, Janek zapytał mnie, co to za komin widać tam w oddali? Zamiast odpowiedzieć mu wprost, zaproponowałem przejażdżkę, podczas której sam sobie odpowie na to pytanie. Postanowiłem poznać przy okazji przebieg jednego z gdańskich potoków - potoku Maćkowskiego oraz odkryć pewn± historię, która nad owym potokiem miała miejsce.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE POTOKI  ♦  WOJENNE PAMIˇTKI

11 MAJA 2016

GDAŃSK

PKM IX: JASIEŃ - KIEŁPINEK

Jeden z ostatnich dni pięknej, wyżowej pogody. Nie zastanawiaj±c się długo, ruszam ku „mojej” linii kolejowej 234. Głównym celem jest kolejna próba poprawienia ujęcia mostu nad nad Migowsk± Strug± i drog± z Migowa do Nowca. Jak dot±d, mimo, iż próbowałem cztery razy, nie udało mi się uzyskać zadowalaj±cego efektu.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZI¦

30 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

MŁYNY NA STRZYŻY

Jaki¶ już czas temu wymy¶liłem sobie wycieczkę z biegiem Strzyży. Interesowało mnie odnalezienie Ľródła tego najdłuższego gdańskiego potoku, ¶ladów po młynach, które zasilał swym nurtem oraz odwiedzenie dworów położonych na trasie jego spływu. Na przygodę ze Strzyż± zabrałem swoich synów.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE POTOKI  ♦  PKM

23 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

¦WIATEŁKO W TUNELU

Dzi¶ rowerzy¶ci maj± wyj±tkow± okazję [masowego] przejechania się nieotwartym jeszcze tunelem pod Martw± Wisł±. Będzie to jedyna szansa na przejechanie tunelu rowerem, bo od jutra tunel będzie dostępny tylko dla samochodów. [s± pogłoski, jakoby raz w roku miał on być udostępniany rowerom]. Na przejazd tunelem skrzykuję większ± ekipę, która jednak, im bliżej tunelu, tym bardziej tonie w morzu jedno¶ladów.

KATEGORIE:

22 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

PKM VIII: BRĘTOWO - NIED¬WIEDNIK

Mam troszkę więcej czasu, więc wybieram się na najbardziej obfituj±cy w obiekty odcinek linii kolejowej 234. Ta sesja, z uwagi na usytuowanie obiektów, czekała na wolne i pogodne popołudnie.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZI¦

15 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

PKM VII: STRZYŻA/BRĘTOWO/MIGOWO

Wyruszam na najdalszy od Uje¶ciska odcinek PKM-ki. Interesuje mnie jeden z wiaduktów zlokalizowanych w Strzyży i sam pocz±tek toru, czyli odgałęzienie „mojej” linii numer 234 od wybudowanej w 1870 roku linii numer 202 z Gdańska do Sopotu [i docelowo do Stargardu].

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZI¦

09 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

PKM VI: NIED¬WIEDNIK - STRZYŻA

Korzystaj±c ze słonecznego przedpołudnia, dodatkowo z podobnym, małym zachmurzeniem, jak na wielu spo¶ród wykonanych w 2013 roku zdjęć, wyruszam na przejażdżkę do NiedĽwiednika i Strzyży w celu porównania kolejnych widoków na linii kolejowej 234.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZI¦

05 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

ROMANSE NAD STRZYŻˇ

Wyjazd z synem na zakupy do Decathlonu przerodził się w niespełna 20-kilometrow±, przyjemn±, wiosenn± przejażdżkę w pięknych i niew±tpliwie romantycznych okoliczno¶ciach przyrody.

KATEGORIE:

14 MARCA 2016

GDAŃSK

GÓRA ROZKOSZY

Mało miałem dzi¶ czasu na rower, ale udało mi się zrobić małe „kółeczko” po Uje¶cisku. Prawdziwym pretekstem dzisiejszej krótkiej przejażdżki s± [amerykańskie, ale jednak] imieniny Ludolfiny. Powszechnie wiadomo, że Ludolfina, czy inaczej liczba Pi, to stała matematyczna opisuj±ca własno¶ć jednego z najważniejszych wynalazków ludzko¶ci. Wynalazku, bez którego strona niniejsza nie nazywałaby się naKole, tylko perPedes.

KATEGORIE:

WCZORAJ / DZI¦

07 MARCA 2016

GDAŃSK

PKM V: NIED¬WIEDNIK I OKOLICE

Kolejne spotkanie z PKM-k± i kolejne obiekty do moich porównań. Dzi¶ wypuszczam się w kierunku pogranicza Górnego Wrzeszcza z Brętowem.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZI¦

06 MARCA 2016

GDAŃSK

PKM IV: MATARNIA - KIEŁPINEK

Wczoraj pojechałem po ciemku do ZŁotej Karczmy. Dzi¶ za¶ stamt±d ¶cieżk± do Matarni, następnie wzdłuż trasy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do Kiełpinka i dalej do domu. Porównań fotograficznych tu nie ma, ponieważ nie mam zdjęć archiwalnych tego terenu. Tutaj nie było wcze¶niej toru, tu to krajobraz okolic Kiełpinka i Matarni przeszedł przemianę.

KATEGORIE:

PKM

25 LUTEGO 2016

GDAŃSK

PKM III: BRĘTOWO - JASIEŃ [CZ. WSCH]

Podczas trzeciego spotkania z Pomorsk± Kolej± Metropolitaln± ogl±dam i fotografuję wiadukty przy ulicy Dolne Migowo oraz przystanek Brętowo. Robię też krótki skok w bok nad Strzyżę w poszukiwaniu oznak wyraĽnie wyczuwalnej w powietrzu wiosny.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZI¦

17 LUTEGO 2016

GDAŃSK

PKM II: BRĘTOWO - JASIEŃ [CZ. ZACH]

Dzi¶ druga wizyta na trasie dawnej kolei staropilskiej, dzi¶ zwanej Pomorsk± Kolej± Mertopolitaln±. Tym razem krótkie oględziny zachodniego odcinka między Brętowem, a Jasieniem. Odwiedzam i fotografuję trzy obiekty: przepust, wiadukt i wspomnienie wiaduktu.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZI¦

28 STYCZNIA 2016

GDAŃSK

PKM I: JASIEŃ PRZYSTANEK

Pierwsza rowerowa wizyta na trasie pekaemki od niespełna 2,5 roku. Zdjęcia, które zrobiłem trudno nazwać porównawczymi, ale ta krótka wycieczka, będ±ca pomysłem chwili, jest pocz±tkiem cyklu porównań, którego realizację planuję na najbliższe półrocze.

KATEGORIE:

PKM

11 MAJA 2015

GDAŃSK

MŁODE MIASTO

Maj±c kilkadziesi±t minut zapasu, urozmaiciłem sobie dojazd do pracy wizyt± w Młodym Mie¶cie. Ta nowa dzielnica Gdańska rodzi się powoli na terenie postoczniowym w pięknym otoczeniu starych budynków stoczniowych z jednej strony i blaszank± Europejskiego Centrum Solidarno¶ci na tle panoramy miasta z drugiej.

KATEGORIE:

01 MAJA 2013

GDAŃSK

PO TORZE, PRZEZ MOST

Sporo ostatnio się mówi na temat Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i reaktywacji tak zwanej „kokoszkowskiej” linii kolejowej. Kilka wizyt w okresie luty - marzec na dawno nie odwiedzanej linii u¶wiadomiło mi, że nie tylko się o tym mówi, ale prace id± pełn± par±. W połowie marca zgodnie pomy¶leli¶my z Agnieszk±, że to ostatnia szansa na obejrzenie i uwiecznienie wiaduktów na tej niemal stuletniej linii kolejowej.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIˇTKI  ♦  STAROTORZEM

08 LUTEGO 2011

GDAŃSK

RUIN DNI OTWARTE

Efektem poniedziałkowej wichury były szkody i zniszczenia. Niektóre z nich [powywracane płoty] stały się okazj± do zajrzenia tam, gdzie zwykle zajrzeć trudno. A, że człowiek z natury ciekawski, to zajrzał. Oczywi¶cie nie polecam wędrówek po, nie bez powodu, odgrodzonych i zamkniętych ruinach i wykopaliskach, co grozi ¶mierci± lub kalectwem. Polecam za to obejrzenie zdjęć.

TRASA:

Gdańsk


KATEGORIA: REGION

BORY TUCHOLSKIE  /  DOLINA DOLNEJ WISŁY  /  GDAŃSK  /  KASZUBY  /  KOCIEWIE  /  KOSMOS  /  MAZURY  /  POWI¦LE  /  SUWALSZCZYZNA  /  WARMIA  /  WYSOCZYZNA ELBLˇSKA  /  ZIEMIA CHEŁMIŃSKA  /  ZIEMIA LUBAWSKA  /  ŻUŁAWY

2009 -

PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI