WPISY W KATEGORII: ZAMEK
Niżej zamieszczone są relacje z wycieczek, podczas których odwiedzam zamki, lub ich ruiny.
13-16 MAJA 2022
Wokół Gizerka to moja kolejna peregrynacja na terenie należącym do dawnej Pomezanii w poszukiwaniu śladów po Prusach. To trzy i półdniowa trasa wokół, jak to piszą, najdłuższego jeziora w naszym kraju. I o ile można ją odbyć w jeden dzień, ja dałem sobie prawie cztery. Bo poszukiwanie, bo zwiedzanie, bo filmowanie... bo TAK!
TRASA:
Iława - Szymbark - Siemiany - Zalewo - Iława
07-11 PAŹDZIERNIKA 2020
Pięć dni nieśpiesznej jazdy po zachodnich Mazurach, wschodnim Powiślu, Oberlandzie, czy jak to kto chce nazywać. Kiedyś to była pruska Pogezania. Wbrew zamierzeniom motywem przewodnim nie będą ślady Prusów, lecz kolej Prusaków wybudowana na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziwny tytuł, którego wyjaśnienie pojawia się w zasadzie na samym końcu.
TRASA:
Biesal - Ostróda - Miłomłyn - Morąg - Iława
02-04 PAŹDZIERNIKA 2019
[POMEZANIA - JESIEŃ 2019]
Trzydniowa podróż przez Pomezanię - dawną pruską krainę plemienną, spustoszoną pod przykrywką krzewienia wiary przez najeźdźców z południa. Przejazd z ziemi chełmińskiej na północ, śladem polsko-pomorsko-krzyżackich hord, które w pierwszej połowie XIII wieku rozpoczęły inwazję... to znaczy akcję chrystianizacyjną w Prusach.
TRASA:
Grudziądz - Zakurzewo - Kwidzyn - Prabuty - Dzierzgoń
05 - 08 KWIETNIA 2019
[SASINIA - WIOSNA 2019]
Czterodniowa wycieczka rowerowa po dawnym terytorium pruskiego plemienia Sasinów, której głównym celem jest odnalezienie pruskich śladów. Te ślady to w zasadzie wyłącznie relikty dawnych grodów, miejsca po świętych gajach oraz domniemane głazy ofiarne. Przede wszystkim jednak chodzi o kontakt z tą ziemią oraz poczucie ducha jej dawnych panów.
TRASA:
Iława - Ostróda - Dąbrówno - Lubawa - Iława
07-10 CZERWCA 2018
[ZIEMIA CHEŁMIŃSKA 2018]
Czterodniowa wycieczka rowerowa bez planu i bez parcia na dystans. Założenia: trochę powłóczyć się z mapą po ziemi chełmińskiej, nie spieszyć się i nie zmęczyć, ale to i owo zobaczyć. No i pobiwakować. Czasu wydaje się dużo. Mam cztery dni. A towarzyszy mi po długiej przerwie Piotr.
TRASA:
Iława - Brodnica - Wąbrzeźno - Radzyń Chełmiński - Grudziądz
23 LISTOPADA 2017
Kolejna już wycieczka na południowe rubieże dawnej krainy plemiennej - Pomezanii.
Prusowie, Krzyżacy, Sowieci, a między nimi, na swoim rowerze, ja, odkrywający tajemnice krajobrazu.
KATEGORIE:
10 SIERPNIA 2017
[II KOCIEWSKA WŁÓCZĘGA - 1/2]
Kolejna już nieśpieszna przejażdżka po Kociewiu. Tym razem z dwoma synami i Piotrem. Kilka ciekawostek północnego Kociewia i cudowny długi wieczór nad Wielkim Ocyplem.
KATEGORIE:
10 CZERWCA 2017
[I KOCIEWSKA WŁÓCZĘGA - 1/2]
Nieśpieszna przejażdżka z synem po południowym Kociewiu. Chmury, deszcz i wiatr, ale też zapach i smak igliwia, kukanie kukułek i wspaniałe borowe drogi.
Na koniec przyjemny i bezpieczny nocleg, mimo, że w melinie.
KATEGORIE:
11 MARCA 2017
Wola wspólnego pokręcenia była tak duża, że nie gasiły jej nawet nieciekawe prognozy pogodowe. Po prostu musieliśmy się gdzieś wybrać, a, że od roku obiecujemy sobie Grudziądz i okolice to tam właśnie ruszamy. Oczywiście pojeżdżenie na rowerze może być celem samo w sobie, ale wyznaczyliśmy sobie trzy inne cele. Wszystkie trzy ceglane, gotyckie i pokrzyżackie.
KATEGORIE:
01 PAŹDZIERNIKA 2015
Granica, której dziś kilka razy dotknę została wytyczona podczas kończącej Wielką Wojnę paryskiej konferencji pokojowej, która rozpoczęła się 18 stycznia 1919 roku. W konferencji brało udział 27 zwycięskich państw łącznie z reprezentacją Polski w osobach Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego, a zawarty podczas jej trwania Traktat Wersalski podpisano 28 czerwca 1919 roku.
KATEGORIE:
WMG ♦ WOJENNE PAMIĄTKI ♦ ZAMEK
29 SIERPNIA 2015
Byłem na Żuławach, byłem na Wysoczyźnie Elbląskiej, byłem w Pogezanii, byłem na Mazurach i na Suwalszczyźnie i wcale się nie chwalę. Jeśli spojrzeć na mapę to pozostała w całym tym moim bywaniu jedna biała plama - Warmia. Wprawdzie zahaczyłem o nią podczas wędrówki „Pierwsza wizyta u Dohnów”, ale to było zaledwie muśnięcie. Nadszedł czas, by nadrobić tę zaległość. Ruszamy na Warmię.
KATEGORIE:
03 LISTOPADA 2014
Dawno już zaplanowałem wycieczkę ostatnim, niepoznanym jeszcze odcinkiem lewobrzeżnej części Doliny Dolnej Wisły. Wyciągnąłem ów plan z archiwum, dopracowałem i nie pozostawało nic innego jak ruszać na Nizinę Sartowicko-Nowską. Więcej przemawiało przeciwko tej wędrówce niż za nią. Po pierwsze prognozy pogody nie wróżyły specjalnie dobrze. Po drugie mizerne miałem szanse na towarzystwo...
KATEGORIE:
08 LUTEGO 2011
Efektem poniedziałkowej wichury były szkody i zniszczenia. Niektóre z nich [powywracane płoty] stały się okazją do zajrzenia tam, gdzie zwykle zajrzeć trudno. A, że człowiek z natury ciekawski, to zajrzał. Oczywiście nie polecam wędrówek po, nie bez powodu, odgrodzonych i zamkniętych ruinach i wykopaliskach, co grozi śmiercią lub kalectwem. Polecam za to obejrzenie zdjęć.
TRASA:
Gdańsk
20 SIERPNIA 2009
[W PRZYGOTOWANIU]
Planowo miała to być 100-kilometrowa wędrówka Szlakiem Nadwiślańskim ze Sztumu do Mikoszewa wraz z powrotem do Gdańska po przedostaniu się na lewy brzeg Wisły promem. Jednak już na pierwszych metrach wprowadziłem „ulepszenia”, które wpłynęły na kształt i charakter całej wędrówki. Dzięki tym zmianom zobaczyłem bardzo ciekawe miejsca w gminie Sztum i Ryjewo kosztem skrócenia wędrówki o znane mi i bliższe terytorialnie...
KATEGORIE:
23 MAJA 2008
Wycieczka rowerowa od ujścia Motławy w Gdańsku przez Żuławy Gdańskie do jeziora Rokickiego na Kociewiu, gdzie Motława zaczyna swój bieg.
KATEGORIE:
KATEGORIA: REGION
BORY TUCHOLSKIE / DOLINA DOLNEJ WISŁY / GDAŃSK / KASZUBY / KOCIEWIE / KOSMOS / MAZURY / POWIŚLE / SUWALSZCZYZNA / WARMIA / WYSOCZYZNA ELBLĄSKA / ZIEMIA CHEŁMIŃSKA / ZIEMIA LUBAWSKA / ŻUŁAWY
2009 -
PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI