naKole

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK DROGI

  1. WYCIECZKI
  2. LATA
  3. LISTA TRAS
  4. MIEJSCA
  5. CYKLE Z BICYKLEM
  6. FILM
  7. KONTAKT
  8. BIBLIOGRAFIA
  9. DSR
DROGI PRZEBYTE W 2016 ROKU

13 LISTOPADA 2016

KASZUBY

CIEŃ WIELKIEJ GÓRY

Już na wiosnę zamierzałem odwiedzić grodzisko w okolicach Pręgowa. Najpierw brakowało czasu, potem roślinność wybuchła zielonością, a wiadomo, że im więcej listowia, tym gorzej eksploruje się takie tereny. Odkładałem więc tę wycieczkę i odkładałem, aż wreszcie na jesieni postanowiłem: Jadę!

KATEGORIE:

GRODZISKO

31 SIERPNIA 2016

POWIŚLE

OSTATNI POCIĄG DO PRAKWIC

W niejednej już relacji wspominałem o Myślicach i Prakwicach. Najczęściej w kontekście kolei oraz Kajzera Wilusia i jego wizyt w Prusach Wschodnich. Wreszcie jadę obejrzeć te miejsca osobiście. Towarzystwo mi się wykruszyło. Może to i lepiej, bo wycieczka z założenia eksploracyjna, a sam na więcej mogę sobie pozwolić [pójdę tam, gdzie nikogo nie ośmieliłbym się za sobą ciągnąć].

KATEGORIE:

GRODZISKOKOLEJOWE PAMIĄTKISTAROTORZEM

25 SIERPNIA 2016

GDAŃSK

NIGDY WIĘCEJ...

Rodzinny wyjazd na historyczny półwysep, gdzie, jak mówiły moje podręczniki, wszystko się zaczęło. Dziś mógłbym z tym dyskutować. Tak, czy inaczej będzie to taka mała plenerowa lekcja historii. Plan jest taki, by w tamtą stronę pojechać rowerami, a wrócić tramwajem wodnym, którym jeszcze nie mieliśmy okazji płynąć.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

15 SIERPNIA 2016

GDAŃSK

ŻYWIOŁ VERSUS PEKAEMKA

Krótka wycieczka po okolicy, mająca na celu oględziny zniszczeń wyrządzonych przez ostatnie gwałtowne opady deszczu na najbliższym mi terytorialnie odcinku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Musiałem po prostu trochę pokręcić. „Czasami człowiek musi, inaczej się udusi.”

KATEGORIE:

PKM

06 LIPCA 2016

BORY TUCHOLSKIE  ♦  KASZUBY

ZIELONY PAŁAC

Drugi dzień rodzinnego pobytu w Borach i kolejny plan na samotny poranny wypad. Pogoda już nie ta, co wczoraj, jednak pogoda ducha i chęć do pokręcenia, jest zawsze. Dziś to, co tygryski lubią najbardziej, czyli wycieczka ku historii. Historii II Wojny Światowej tym razem.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

05 LIPCA 2016

BORY TUCHOLSKIE  ♦  KASZUBY

BARTUŚ, CZY BARTŁOMIEJ

Po porannej samotnej przejażdżce nad Zbrzycą i śniadaniu ruszam z rodzinką dookoła jeziora Karsińskiego. Głównym celem są odwiedziny pomnikowego dębu Bartuś, czy może z racji wieku winienem napisać Bartłomiej. Z bazy w Owinku do bramy parku mamy około 2 kilometrów, z czego pierwsze półtora twardą drogą gruntową. Następne pół kilometra to głęboki piach, który wystawia część ekipy na próbę.

KATEGORIE:

05 LIPCA 2016

BORY TUCHOLSKIE  ♦  KASZUBY

ŚWIT NAD ZBRZYCĄ

Pierwszy poranek podczas kolejnego, kilkudniowego pobytu w Borach. Baza w Owinku nad jeziorem Karsińskim. Miejsce niezłe. Kilometr do Sworów i chyba ze dwa do bramy parku. O świcie pierwszego dnia ruszam samotnie przez Swory i dalej wzdłuż Zbrzycy na północ. Biegnie tędy rowerowy, zielony szlak o nazwie Naszyjnik Północy oraz pieszy, niebieski szlak Zbrzycy. Po drodze odwiedzam wiele jezior i chłonę wspaniałe widoki.

KATEGORIE:

01 LIPCA 2016

KASZUBY

NOC W GRODZIE

Celem odbycia niżej opisanej wycieczki nie były kilometry [w zasadzie nigdy nie są], ani odwiedzenie konkretnych miejsc, lecz sam biwak. Dla mnie miało to być przypomnienie przygód sprzed ćwierć wieku, a dla Janka pierwszy raz. Mimo ściśle określonego celu, nie byłbym sobą, gdybym choć skrawka historii bliższej i dalszej nie przemycił. Tak też powstał pomysł na krótką jazdę z długim wieczorem w średniowiecznym grodzie.

KATEGORIE:

GRODZISKO

15 CZERWCA 2016

GDAŃSK

NA SZANIEC

Prawdziwym pretekstem pokręcenia była chęć odprowadzenia Agnieszki do pracy. Przy okazji postanowiliśmy podjechać na dawno nieodwiedzany Szaniec Jezuicki górujący nad Starymi Szkotami.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

07 CZERWCA 2016

GDAŃSK

WPÓŁ DO KOMINA

Któregoś dnia, podczas oczekiwania na zielone, na przejściu przez ul.Havla, Janek zapytał mnie, co to za komin widać tam w oddali? Zamiast odpowiedzieć mu wprost, zaproponowałem przejażdżkę, podczas której sam sobie odpowie na to pytanie. Postanowiłem poznać przy okazji przebieg jednego z gdańskich potoków - potoku Maćkowskiego oraz odkryć pewną historię, która nad owym potokiem miała miejsce.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE POTOKI  ♦  WOJENNE PAMIĄTKI

29 MAJA 2016

BORY TUCHOLSKIE  ♦  KOCIEWIE

SZUKAJĄC OLBRZYMÓW

Zawsze, będąc w Borach, wstaję o świcie i wybieram się pieszo, lub, ostatnio chętniej, rowerem na rekonesans okolicy. Ostatni dzień pobytu był jednoczeœnie pierwszym, który rozpoczął się bez ulewnego deszczu. Udało mi się więc tylko raz wybrać na przejażdżkę o poranku. Za cel obrałem miejsce, które nazywa się na mapach Bukową Górą, a znajduje się blisko małej wioski o wdzięcznej nazwie Będźmierowice.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI  ♦  WOJENNE PAMIĄTKI

28 MAJA 2016

BORY TUCHOLSKIE  ♦  KOCIEWIE

DO MŁYNU DORAUA

Podczas naszego czterodniowego pobytu w Borach postanowiłem zrobić krótki rodzinny rekonesans na południe od Ocypla, w którym mieszkaliśmy. Z kilku ciekawostek rejonu wybrałem miejscowość Kasparus oraz leżącą nieopodal osadę Szlaga, gdzie na początku XIX wieku doskonale funkcjonował młyn oraz tartak.

KATEGORIE:

11 MAJA 2016

GDAŃSK

PKM IX: JASIEŃ - KIEŁPINEK

Jeden z ostatnich dni pięknej, wyżowej pogody. Nie zastanawiając się długo, ruszam ku „mojej” linii kolejowej 234. Głównym celem jest kolejna próba poprawienia ujęcia mostu nad nad Migowską Strugą i drogą z Migowa do Nowca. Jak dotąd, mimo, iż próbowałem cztery razy, nie udało mi się uzyskać zadowalającego efektu.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

30 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

MŁYNY NA STRZYŻY

Jakiś już czas temu wymyśliłem sobie wycieczkę z biegiem Strzyży. Interesowało mnie odnalezienie źródła tego najdłuższego gdańskiego potoku, śladów po młynach, które zasilał swym nurtem oraz odwiedzenie dworów położonych na trasie jego spływu. Na przygodę ze Strzyżą zabrałem swoich synów.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE POTOKI  ♦  PKM

23 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

ŚWIATEŁKO W TUNELU

Dziś rowerzyści mają wyjątkową okazję [masowego] przejechania się nieotwartym jeszcze tunelem pod Martwą Wisłą. Będzie to jedyna szansa na przejechanie tunelu rowerem, bo od jutra tunel będzie dostępny tylko dla samochodów. [są pogłoski, jakoby raz w roku miał on być udostępniany rowerom]. Na przejazd tunelem skrzykuję większą ekipę, która jednak, im bliżej tunelu, tym bardziej tonie w morzu jednośladów.

KATEGORIE:

22 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

PKM VIII: BRĘTOWO - NIEDŹWIEDNIK

Mam troszkę więcej czasu, więc wybieram się na najbardziej obfitujący w obiekty odcinek linii kolejowej 234. Ta sesja, z uwagi na usytuowanie obiektów, czekała na wolne i pogodne popołudnie.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

19 KWIETNIA 2016

KASZUBY

CHOLERYCZNA POGODA

Z okazji pierwszego dnia reszty mojego życia, zabrałem syna na wycieczkę po okolicy. Pretekstem do popedałowania był dzisiaj cmentarz choleryczny, który wypatrzyłem na Wikimapii. Właśnie Wikimapia i Google Maps są dla mnie głównym źródłem, może nie tyle wiedzy, ile pretekstów właśnie. Pretekstów do pokręcenia i do sprawdzenia, co kryje się pod taką, czy inną ikoną lub napisem.

KATEGORIE:

15 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

PKM VII: STRZYŻA/BRĘTOWO/MIGOWO

Wyruszam na najdalszy od Ujeściska odcinek PKM-ki. Interesuje mnie jeden z wiaduktów zlokalizowanych w Strzyży i sam początek toru, czyli odgałęzienie „mojej” linii numer 234 od wybudowanej w 1870 roku linii numer 202 z Gdańska do Sopotu [i docelowo do Stargardu].

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

09 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

PKM VI: NIEDŹWIEDNIK - STRZYŻA

Korzystając ze słonecznego przedpołudnia, dodatkowo z podobnym, małym zachmurzeniem, jak na wielu spośród wykonanych w 2013 roku zdjęć, wyruszam na przejażdżkę do Niedźwiednika i Strzyży w celu porównania kolejnych widoków na linii kolejowej 234.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

05 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

ROMANSE NAD STRZYŻĄ

Wyjazd z synem na zakupy do Decathlonu przerodził się w niespełna 20-kilometrową, przyjemną, wiosenną przejażdżkę w pięknych i niewątpliwie romantycznych okolicznościach przyrody.

KATEGORIE:

03 KWIETNIA 2016

ŻUŁAWY

FAN FACTORY

Piękna, słoneczna niedziela, rodzinne rowerowanie w dobrym towarzystwie i okruchy historii dawnej i dawniejszej, czyli to co tygrysek lubi najbardziej. Wybieramy się do Faktorii w, leżącym na pograniczu Żuław i Kaszub, Pruszczu Gdańskim. Jak zdradza tytuł, będzie trochę radości na placu zabaw i trochę zwiedzania w Faktorii.

KATEGORIE:

21 MARCA 2016

KASZUBY

KAŻDE POKOLENIE ODEJDZIE W CIEŃ

Krótkie wirtualne rozeznanie uświadomiło mi, że na północy czeka mnie wcale nie mniej interesujących obiektów, co w preferowanych dotąd kierunkach: południowym i wschodnim. Obiektów świadczących o życiu, pracy i śmierci kilku poprzednich pokoleń. Pokoleń, które mimo, że odeszły w cień, kontaktują się z nami poprzez puste okna niszczejących budynków, nieruchome śmigi wiatraków i zacierające się napisy kamieni nagrobnych.

KATEGORIE:

WMG

14 MARCA 2016

GDAŃSK

GÓRA ROZKOSZY

Mało miałem dziś czasu na rower, ale udało mi się zrobić małe „kółeczko” po Ujeścisku. Prawdziwym pretekstem dzisiejszej krótkiej przejażdżki są [amerykańskie, ale jednak] imieniny Ludolfiny. Powszechnie wiadomo, że Ludolfina, czy inaczej liczba Pi, to stała matematyczna opisująca własność jednego z najważniejszych wynalazków ludzkości. Wynalazku, bez którego strona niniejsza nie nazywałaby się naKole, tylko perPedes.

KATEGORIE:

WCZORAJ / DZIŚ

07 MARCA 2016

GDAŃSK

PKM V: NIEDŹWIEDNIK I OKOLICE

Kolejne spotkanie z PKM-ką i kolejne obiekty do moich porównań. Dziś wypuszczam się w kierunku pogranicza Górnego Wrzeszcza z Brętowem.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

06 MARCA 2016

GDAŃSK

PKM IV: MATARNIA - KIEŁPINEK

Wczoraj pojechałem po ciemku do ZŁotej Karczmy. Dziś zaś stamtąd ścieżką do Matarni, następnie wzdłuż trasy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do Kiełpinka i dalej do domu. Porównań fotograficznych tu nie ma, ponieważ nie mam zdjęć archiwalnych tego terenu. Tutaj nie było wcześniej toru, tu to krajobraz okolic Kiełpinka i Matarni przeszedł przemianę.

KATEGORIE:

PKM

25 LUTEGO 2016

GDAŃSK

PKM III: BRĘTOWO - JASIEŃ [CZ. WSCH]

Podczas trzeciego spotkania z Pomorską Koleją Metropolitalną oglądam i fotografuję wiadukty przy ulicy Dolne Migowo oraz przystanek Brętowo. Robię też krótki skok w bok nad Strzyżę w poszukiwaniu oznak wyraźnie wyczuwalnej w powietrzu wiosny.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

17 LUTEGO 2016

GDAŃSK

PKM II: BRĘTOWO - JASIEŃ [CZ. ZACH]

Dziś druga wizyta na trasie dawnej kolei staropilskiej, dziś zwanej Pomorską Koleją Mertopolitalną. Tym razem krótkie oględziny zachodniego odcinka między Brętowem, a Jasieniem. Odwiedzam i fotografuję trzy obiekty: przepust, wiadukt i wspomnienie wiaduktu.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

28 STYCZNIA 2016

GDAŃSK

PKM I: JASIEŃ PRZYSTANEK

Pierwsza rowerowa wizyta na trasie pekaemki od niespełna 2,5 roku. Zdjęcia, które zrobiłem trudno nazwać porównawczymi, ale ta krótka wycieczka, będąca pomysłem chwili, jest początkiem cyklu porównań, którego realizację planuję na najbliższe półrocze.

KATEGORIE:

PKM

23 STYCZNIA 2016

KASZUBY

ROWER W ŚNIEGU

Postanowiłem sprawdzić dziś w śniegu siebie i swój rower. Jak dotąd po śniegu i w mrozie ograniczałem się do dojazdów do pracy. Nigdy jednak nie wybrałem się na wycieczkę, choćby krótką. Pora więc spróbować. Poza tym piękna wyżowa pogoda w połączeniu z pokrywającym wszystko puchem prowokuje do fotografowania. Wybór padł na Las Otomiński.

KATEGORIE:

DROGI PRZEBYTE W 2016 ROKUKATEGORIA: REGION

BORY TUCHOLSKIE  /  DOLINA DOLNEJ WISŁY  /  GDAŃSK  /  KASZUBY  /  KOCIEWIE  /  KOSMOS  /  MAZURY  /  POWIŚLE  /  SUWALSZCZYZNA  /  WARMIA  /  WYSOCZYZNA ELBLĄSKA  /  ZIEMIA CHEŁMIŃSKA  /  ZIEMIA LUBAWSKA  /  ŻUŁAWY

2009 -

PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI