naKole

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK DROGI

  1. WYCIECZKI
  2. LATA
  3. LISTA TRAS
  4. MIEJSCA
  5. CYKLE Z BICYKLEM
  6. FILM
  7. KONTAKT
  8. BIBLIOGRAFIA
  9. DSR

DROGI PRZEBYTE NA MAZURACH


07-11 PAŹDZIERNIKA 2020

MAZURY  ♦  POWIŚLE

PAWEŁEK, LOKOMOTYWA I RYSIOPięć dni nieśpiesznej jazdy po zachodnich Mazurach, wschodnim Powiślu, Oberlandzie, czy jak to kto chce nazywać. Kiedyś to była pruska Pogezania. Wbrew zamierzeniom motywem przewodnim nie będą ślady Prusów, lecz kolej Prusaków wybudowana na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziwny tytuł, którego wyjaśnienie pojawia się w zasadzie na samym końcu.

TRASA:

Biesal - Ostróda - Miłomłyn - Morąg - Iława

07 KWIETNIA 2019

MAZURY  ♦  ZIEMIA LUBAWSKA

ZASKAKUJĄCE ZWROTY AKCJI

[SASINIA - WIOSNA 2019 - 3/4]

Dzień trzeci mojej wycieczki zaskakuje mnie przede wszystkim zmianą planów. Miałem jechać na wschód i południe, a pojadę na zachód. Ale najpierw pokręcę się po okolicy i, mimo wszystko, będzie pięknie. A grodzisk dziś będzie dostatek.TRASA:

Stare Miasto - Dąbrówno - Gutowo - Lesiak - Łążyn

06 KWIETNIA 2019

MAZURY

Z WIATREM I POD WIATR

[SASINIA - WIOSNA 2019 - 2/4]

Drugi dzień przygody z Sasinią. Od rana, a w zasadzie od nocy do wieczora silny wiatr, co przy zmiennym kierunku jazdy w jednej chwili pomaga, w innej wręcz zatrzymuje. To jednak nie jest w stanie mnie zatrzymać ani zniechęcić.

TRASA:

Wysoka Wieś - Ostróda - Durąg - Domkowo - Stare Miasto

05 KWIETNIA 2019

MAZURY  ♦  ZIEMIA LUBAWSKA

NA ZAJĘCZEJ ZIEMI

[SASINIA - WIOSNA 2019 - 1/4]

Pierwszy dzień podróży to dojazd pociągiem z Gdańska do Iławy i przejazd stamtąd nad Drwęcę, za którą rozpościera się dawna Ziemia Sasinów. Dziś odwiedzam relikt jednego z ciekawszych i chyba najpotężniejszych grodów sasińskich oraz kilka innych ciekawych miejsc.

TRASA:

Iława - Rożental - Lubstyn - Glaznoty - Zajączki - Wysoka Wieś

22 SIERPNIA 2018

MAZURY ♦ WARMIA

TAM, GDZIE MIESZKAJĄ BOGOWIE

Podczas czterodniowego pobytu w szpitalu w Ameryce pod Olsztynkiem dostałem przepustkę i wybrałem się na krótką wycieczkę do nieistniejących wsi na południowej Warmii. Dlatego, że skrawki historii kryją się wszędzie. I czekają na mnie.

TRASA:

Ameryka - Gryźliny - Sójka - Jełguń - Kurki - Ameryka

11 SIERPNIA 2015

MAZURY

PEŁNY ŻYCIA MARTWY KANAŁ

Dziś od rana piękna pogoda. Szaruga wczorajszego poranka jest już historią. Po horyzont błękit upstrzony pojedynczymi obłoczkami. Ruszamy na ostatnią wycieczkę podczas naszego pobytu na Mazurach. Rowery już od wczoraj zapakowane na samochód. Wsiadamy i jedziemy do Srokowa. Zamierzamy obejrzeć niedokończone śluzy na Kanale Mazurskim oraz Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach.

KATEGORIE:

HYDROTECHNIKA  ♦  WOJENNE PAMIĄTKI

10 SIERPNIA 2015

MAZURY

ŚNIADANIE Z BIZONAMI

Kolejny poranek podobny jest do poprzedniego. Trochę pada, trochę wieje. Nie czekamy. W przerwie w deszczu wyruszamy. Okazuje się, że to nie przerwa, to koniec deszczu. Idzie lepsze.

KATEGORIE:

09 SIERPNIA 2015

MAZURY

WYŚCIG ZE SŁOŃCEM

Późnym popołudniem postanawiam podjechać jeszcze raz do mostu w Grądach Kruklaneckich po inne światło i inny punkt widzenia. Już w drodze zmieniam plan. Ruszam w kierunku wsi Wyłudy, o której parę słów pisałem w poprzedniej relacji, a w której chcę zobaczyć, po pierwsze, cmentarz ewangelicki, po drugie, ślady linii kolejowej.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI

09 SIERPNIA 2015

MAZURY

DO HEINRICHA

Kolejny dzień na Mazurach wita nas chmurami i deszczem. Koło południa deszcz ustaje, przez chmury powoli przebija słońce. Jest znacznie chłodniej. Niezwłocznie dosiadamy rumaków. Cel: Pozezdrze - kwatera polowa Heinricha Himmlera.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

08 SIERPNIA 2015

MAZURY

ALE PATELNIA!

Dziś postanawiamy wsiąść na rowery, ale przy 35 stopniach nie wytrzymamy na nich długo. Szczególnie Marysia, która zaraz robi się czerwona i czekać tylko jak para zacznie uchodzić uszami, jak w kreskówce. Na pierwszy ogień [właściwe słowo przy obecnej pogodzie] idzie ruina mostu w niedalekich Grądach Kruklaneckich. Droga łatwa i, przede wszystkim, krótka. Dojazd zajmuje nam może z kwadrans. Więcej czasu spędzamy w okolicy samego mostu.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI

04 SIERPNIA 2015

MAZURY  ♦  SUWALSZCZYZNA

(o)BŁĘDNI WĘDROWCY

Wybieram się w miejsce, które mam na liście miejsc do zobaczenia od... 20 lat. Wczoraj próbowaliśmy, ale skończyło się awarią przerzutki planetarnej w rowerze Agnieszki. To usterka, którą w swojej piwnicy być może bym usunał, ale w terenie na pewno nie. Dziś po naprawie podejmujemy drugą próbę dotarcia do słynnych wiaduktów w Stańczykach na wschodzie Mazur. Mazury jednak bronią swych tajemnic.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI  ♦  WOJENNE PAMIĄTKI


KATEGORIA: REGION

BORY TUCHOLSKIE  /  DOLINA DOLNEJ WISŁY  /  GDAŃSK  /  KASZUBY  /  KOCIEWIE  /  KOSMOS  /  MAZURY  /  POWIŚLE  /  SUWALSZCZYZNA  /  WARMIA  /  WYSOCZYZNA ELBLĄSKA  /  ZIEMIA CHEŁMIŃSKA  /  ZIEMIA LUBAWSKA  /  ŻUŁAWY

2009 -

PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI