naKole

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK DROGI

  1. WYCIECZKI
  2. LATA
  3. LISTA TRAS
  4. MIEJSCA
  5. CYKLE Z BICYKLEM
  6. FILM
  7. KONTAKT
  8. BIBLIOGRAFIA
  9. DSR
DROGI PRZEBYTE W 2013 ROKU

08 PA¬DZIERNIKA 2013

ŻUŁAWY

ŁOŻE Z BALDACHIMEM

Wędruj±c wzrokiem po satelitarnej mapie Żuław Gdańskich natkn±łem się na nieznany mi obiekt na polu między Pszczółkami, a Miłob±dzem Małym. Szybki wywiad z wujkiem i cioci± przekonał mnie, że jest to co¶ wartego odwiedzenia, co w poł±czeniu z zapotrzebowaniem na krótk± wycieczkę, zaowocowało podjęciem decyzji o ruszeniu na rekonesans.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIˇTKI

08 CZERWCA 2013

DOLINA DOLNEJ WISŁY

BO TO ZŁA WIE¦ BYŁA!

Już dawno planowałem kontynuację wędrówki po Dolinie Dolnej Wisły [„W krainie deszczowców”]. Realizacja wędrówki ci±gle się odwlekała to przez pogodę, to z braku towarzystwa. Na jednym i drugim mi zależało. Po pierwsze chciałem kontynuować poznawanie tego regionu, a nie kultywować tradycję jeżdżenia w deszczu. Po drugie nie u¶miechało mi się siedzieć 3 godziny w poci±gu nie maj±c z kim pogadać.

KATEGORIE:

GRODZISKO

29 MAJA 2013

KASZUBY

KOLEJ NA STARˇ PIŁĘ

W poprzedniej relacji wspominałem kilkakrotnie o Starej Pile, gdzie ł±cz± się dwa stare, nieczynne dzisiaj tory [Pruszcz - Kartuzy (1886) i Wrzeszcz - Stara Piła (1914)] i między innymi o jedynym na tej drugiej trasie mo¶cie, którym tory przeprowadzane były przez Radunię w okolicy Niestępowa. U¶wiadomiłem sobie, że nigdy nie byłem w tych przecież nieodległych mi miejscach. Przyszła więc na nie kolej.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIˇTKI

01 MAJA 2013

GDAŃSK

PO TORZE, PRZEZ MOST

Sporo ostatnio się mówi na temat Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i reaktywacji tak zwanej „kokoszkowskiej” linii kolejowej. Kilka wizyt w okresie luty - marzec na dawno nie odwiedzanej linii u¶wiadomiło mi, że nie tylko się o tym mówi, ale prace id± pełn± par±. W połowie marca zgodnie pomy¶leli¶my z Agnieszk±, że to ostatnia szansa na obejrzenie i uwiecznienie wiaduktów na tej niemal stuletniej linii kolejowej.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIˇTKI  ♦  STAROTORZEM

22 KWIETNIA 2013

POWI¦LE  ♦  ŻUŁAWY

TU, GDZIE TERAZ JEST ¦CIERNISKO...

...dawniej było torowisko,
a tam, gdzie to kretowisko
wcze¶niej dworzec stał.


Wędrówka miała na celu sprawdzenie, czy uda się w terenie odszukać jakiekolwiek ¶lady dawno zlikwidowanej linii kolejowej Elbl±g - My¶lice.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIˇTKI

13 KWIETNIA 2013

POWI¦LE  ♦  ŻUŁAWY

TAJEMNICZY NOGAT

„Zanogacie” to rejon, którego dot±d nie odwiedziłem i może przez to wydaje mi się bardzo tajemniczy, wręcz magiczny. A może faktycznie taki jest. Znam go z kilku starych map pochodz±cych z różnych okresów. Z map, na których Nogat jest zasilany wod± wi¶lan± przez wykonany w 1854 roku kanał Wisła-Nogat, z map, na których zaznaczona jest granica Wolnego Miasta Gdańska, w Parparach funkcjonuje przeprawa promowa i punkt celny...

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIˇTKI  ♦  WMG

12 LUTEGO 2013

ŻUŁAWY

TU SPOCZYWA W BOGU

Plan był zupełnie inny i zakładał eksplorację wschodniego brzegu Nogatu. W nocy spadł jednak ¶nieg i postanowiłem nie zapuszczać się w drogi gruntowe, ¶cieżki i bezdroża „zanogacia”, lecz wybrać mniej lub bardziej znane mi asfalty Wielkich Żuław Malborskich. Przygotowany naprędce plan „B” przewidywał odwiedzenie nieznanych mi wsi południowych Żuław: Lichnów, Lichnówek i D±browy, w których to...

KATEGORIE:

KATEGORIA: REGION

BORY TUCHOLSKIE  /  DOLINA DOLNEJ WISŁY  /  GDAŃSK  /  KASZUBY  /  KOCIEWIE  /  KOSMOS  /  MAZURY  /  POWI¦LE  /  SUWALSZCZYZNA  /  WARMIA  /  WYSOCZYZNA ELBLˇSKA  /  ZIEMIA CHEŁMIŃSKA  /  ZIEMIA LUBAWSKA  /  ŻUŁAWY

2009 -

PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI