naKole

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK DROGI

  1. WYCIECZKI
  2. LATA
  3. LISTA TRAS
  4. MIEJSCA
  5. CYKLE Z BICYKLEM
  6. FILM
  7. KONTAKT
  8. BIBLIOGRAFIA
  9. DSR

08 LUTEGO 2011

GDAŃSK

RUIN DNI OTWARTE

Efektem poniedziałkowo-wtorkowej wichury były szkody i zniszczenia. Niektóre zniszczenia, konkretnie powywracane płoty, stały się okazj± do zajrzenia tam, gdzie zwykle zajrzeć trudno. A, że człowiek z natury ciekawski, to zajrzał, a nawet zaszedł. Oczywi¶cie nie polecam wędrówek po, nie bez powodu, odgrodzonych i zamkniętych ruinach i wykopaliskach, co grozi ¶mierci± lub kalectwem. Polecam za to obejrzenie zdjęć.

Wracałem wła¶nie z Żuław, wymęczony wichrem. Gdy dojeżdżałem do Gdańska zauważyłem uczepion± przewodów kilkumetrow± folię, która tańcz±c na wietrze niemal muskała przejeżdzaj±ce samochody. Przywiodło to nie tylko mi na my¶l teledysk do piosenki zespołu Pink Floyd - High Hopes.Widok ten sprowokował mnie do dalszych poszukiwań w nadziei na, co tu kryć, sensacyjne sceny. Podczas krótkiego spaceru po Gdańsku starałem się wypatrzyć i zarejestrować skutki wichury. Nie musiałem długo szukać. Pierwsze, na co trafiłem to zwalone drzewo blokuj±ce przejazd ulic± Toruńsk±.
Następnie udałem się w kierunku Głównego Miasta. Po drodze, na Wyspie Spichrzów, zauważyłem, że wiatr otworzył teren zrujnowanych spichlerzy.

Teren ten czeka od lat na zagospodarowanie. Podejrzewam, że bardzo dużo maj± tu do powiedzenia konserwator zabytków i archeolodzy. Wiatr otworzył, a ja poddałem się tylko temu wiatrowi. Wpłyn±łem na ceglanego przestwór oceanu.


W najdalej na północ wysuniętej czę¶ci wyspy też znajduj± się zawsze ogrodzone ruiny. Zawsze, ale nie dzi¶. Nie wiem, czy to wiatr, czy czynnik ludzki, ale furtka otwarta na o¶cież. Wjeżdżam.

                    

Cofam się do Zielonego Mostu i Długim, a następnie Rybackim Pobrzeżem docieram do resztek krzyżackiego zamku. Te resztki, to fragment muru i remontowana baszta.

Tu też odkrywam, że wiatr mym sprzymierzeńcem jest.

Wszystko, co miłe, kiedy¶ się kończy. Pora wracać. W drodze powrotnej zatrzymuję się przy Marii Konopnickiej. Oczywi¶cie w kontek¶cie skutków wichury.

Prawie przy domu rejestruję jeszcze jeden obraz. Jak wiadomo reklama jest dĽwigni± handlu. Tu też zadziałała dĽwignia.Zapraszam również do innych GDAŃSKICH WYKOPKÓW.Do wkrótce...

 Przypominam 

...że możesz otrzymywać powiadomienia o pojawieniu się nowej relacji. Wystarczy zapisać się na bezpłatny newsletter.

  NEWSLETTER  

WRÓĆ DO POCZˇTKU

LUB

ZAKOŃCZ WYCIECZKĘ

LUB

POCZYTAJ KOMENTARZE

LUB

ZOSTAW KOMENTARZ

↓    ↓    ↓


 

1. Ty
www

To jest miejsce na Twój komentarz.

KATEGORIA: REGION

BORY TUCHOLSKIE  /  DOLINA DOLNEJ WISŁY  /  GDAŃSK  /  KASZUBY  /  KOCIEWIE  /  KOSMOS  /  MAZURY  /  POWI¦LE  /  SUWALSZCZYZNA  /  WARMIA  /  WYSOCZYZNA ELBLˇSKA  /  ZIEMIA CHEŁMIŃSKA  /  ZIEMIA LUBAWSKA  /  ŻUŁAWY

2009 -

PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI