naKole

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK DROGI

  1. WYCIECZKI
  2. LATA
  3. LISTA TRAS
  4. MIEJSCA
  5. CYKLE Z BICYKLEM
  6. FILM
  7. KONTAKT
  8. BIBLIOGRAFIA
  9. DSR

28 STYCZNIA 2016

GDAŃSK

PKM I: PRZYSTANEK JASIEŃ

Musiałem odreagować traumatyczne wydarzenia ostatnich dni. A co może lepiej się do tego nadawać, niż rower? Maj±c do dyspozycji jakie¶ dwie godziny, poszukałem sobie pretekstu do popedałowania w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania. Padło na przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w gdańskiej dzielnicy Jasień. Pierwotnie przystanek miał nazywać się Wróbla Staw, ale słusznie chyba przemianowano go na Jasień. Wróbla Staw jest bowiem jednym z osiedli wchodz±cych w skład całej dzielnicy Jasień.

Dlaczego tu? Co mnie skłoniło? Otóż w maju 2013 szedłem z Agnieszk± i Marysi± [jeszcze nienarodzon±] szlakiem kolei staropilskiej. Stwierdziłem, że ciekawie byłoby zobaczyć odmienione miejsca i zrobić zdjęcia porównawcze. Dzi¶, może trochę z przypadku i o porze raczej niefotograficznej, ale zaczynam porównania.

 MAPA 

Do ronda Kartuska / Nowa My¶liwska cisnę ile siły pozwalaj±. Przez chwilę nie my¶lę o niczym innym, jak tylko o drodze przesuwaj±cej się pod kołami roweru. Najlepszy reset umysłu. Przy rondzie znajduję pierwsz± informację o pekaemce.

St±d jadę ostro w dół wydzielonym pasem dla rowerów, by kilometr i trzy ronda dalej ujrzeć charakterystyczn± czerwon± wiatę.

¦cieżka rowerowa kończy się zadaszon± wiat± ze stojakami dla rowerów.

Zatrzymuję się na chwilę na wiadukcie. Spogl±dam w kierunku przystanku Brętowo. Mniej więcej na wysoko¶ci końca peronu, po prawej stronie był przyczółek starego wiaduktu. Nadjeżdża kolejka z Brętowa.

Przystanek PKM w Jasieniu.

To samo miejsce w maju 2013. [oczywi¶cie inna perspektywa]

Przystanek PKM Jasień jest malowniczo położony między dwoma sztucznymi jeziorami: Wróbla Stawem oraz Zbiornikiem Jasień. Znad tego ostatniego ładny widok na wiatę przystanku.

W maju 2013 roku teren na którym dzi¶ jest Zbiornik Jasień wygl±dał zgoła inaczej.

Ja, Agnieszka i Marysia. Tak, tak, Marysia też tam jest.

Na powyższym zdjęciu widać po lewej, za koparkami błoto, z którego powstanie Zbiornik Jasień, a po prawej wyrwę w nasypie kolejowym, która została uzupełniona mostem widocznym na zdjęciu poniżej. Pod mostem przepływa Potok Jasień [Jasieński Potok], zwany też Jasieńsk± Strzyż±. Uchodzi on niespełna dwa kilometry dalej do Strzyży - ostatniego dopływu Martwej Wisły.

Wracam na wiadukt przy przystanku i mam okazję zobaczyć kolejny kurs w kierunku Gdyni.

Zmierzcha. Chowam aparat i znowu cisnę do domu. I znowu droga przepędza inne my¶li.

Dzięki tej krótkiej przejażdżce u¶wiadomiłem sobie, że czas najwyższy zacz±ć na poważnie fotograficzn± analizę porównawcz± odwiedzonych w 2013 roku miejsc.

Do wkrótce...

 Przypominam 

...że możesz otrzymywać powiadomienia o pojawieniu się nowej relacji. Wystarczy zapisać się na bezpłatny newsletter.

  NEWSLETTER  

WRÓĆ DO POCZˇTKU

LUB

ZAKOŃCZ WYCIECZKĘ

LUB

POCZYTAJ KOMENTARZE

LUB

ZOSTAW KOMENTARZ

↓    ↓    ↓


 

1. Ty
www

To jest miejsce na Twój komentarz.

KATEGORIA: REGION

BORY TUCHOLSKIE  /  DOLINA DOLNEJ WISŁY  /  GDAŃSK  /  KASZUBY  /  KOCIEWIE  /  KOSMOS  /  MAZURY  /  POWI¦LE  /  SUWALSZCZYZNA  /  WARMIA  /  WYSOCZYZNA ELBLˇSKA  /  ZIEMIA CHEŁMIŃSKA  /  ZIEMIA LUBAWSKA  /  ŻUŁAWY

2009 -

PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI